Czemu rozpaczasz, duszo moja i czemu drżysz we mnie? Ufaj Bogu, gdyż jeszcze sławić go będę. Ps 42,12
strona głównaczytelniaaudiotekao nasnasze stronypoleć nas
użytkownik
Login:   Hasło:    Zapamiętaj      
 
  Wielkanocne paradoksy
Chrystus Pan mówi: Byłem umarły, lecz oto żyję na wieki wieków i mam klucze śmierci i piekła. (Obj 1,18)

W dość ciekawy sposób postrzegamy dzisiaj świat i życie. Coraz więcej środków przeznaczamy na jego zachowanie i ochronę. Żyjemy coraz dłużej, coraz dłużej jesteśmy aktywni, a im jesteśmy starsi, tym więcej inwestujemy w ułudę zachowania młodości i nie przyjmujemy do wiadomości, że czas upływa. Jest na tu, na świecie, coraz lepiej. Jednak każdy dzień życia przybliża nas do śmierci, której za wszelką cenę chcielibyśmy uniknąć.

Kiedy czytam słowa z Objawienia Jana 1,18, wyłania się z nich jednak inny obraz. Może trochę w pierwszym momencie paradoksalny. Jest to obraz życia, które przychodzi przez śmierć, a ta ostatnia nie jawi się jako koniec, lecz początek wszystkiego. A przecież jeśli chcemy coś w życiu osiągnąć, to też płacimy za to wieloma wyrzeczeniami. Jeżeli tu u teraz chcemy być użyteczni dla Boga, potrzebujemy pogrzebać swoje cele i swoje ambicje. Zawsze była tak, że Kościół wzrastał przez „krew męczenników”.

Drugim paradoksem jest to, że życie można zachować jedynie wówczas, gdy się je straci, dobrowolnie odda. Zderzają się tutaj dwa światy, ten „tu i teraz” i wieczny. W pierwszym ważne jest szukanie własnych korzyści i stawianie siebie na pierwszym miejscu. Drugi pokazuje naszą ułomność i kruchość. Prawda jednak jest taka, że o własnych siłach nie osiągniemy Bożego Królestwa.

Trzeci paradoks polega na tym, że moc objawia się w słabości. Śmierć objawia słabość i nicość człowieka. Kończy, często bardzo brutalnie, wszystkie jego dzieła i plany. Bez względu na to kim tu jesteśmy i co osiągnęliśmy, musimy stąd odejść. Słowa Jezusa są jednak dowodem na to, że jest On kimś, kto tę śmierć pokonał. Był tam i wrócił. Żyje! Otworzył to, co od wieków było zamknięte. Uwolnił uwięzionych. Dał nowe życie.

Nie ma nic cenniejszego niż życie. Życie wieczne.

diakon Paweł Gumpert
----------------
Rozmyślanie pochodzi z książeczkiCały rok blisko. Rozmyślania biblijne na każdy dzień, Wydawnictwo Warto, Dzięgielów 2011, do nabycia w Księgarniach Warto lub na www.warto.com.pl.


Ocena: 5 / 5 · oceń  ·  Autor: diak. Paweł Gumpert  ·  Odsłon: 5873

  Informacja
Żeby dopisać swoje refleksje musisz się zalogować.

 
rozmowa
forum pomocy
punkty pomocy
duszpasterze
forum DFE
czat
nabożeństwa
kontakt
 
© 2006-2010 Centrum Misji i Ewangelizacji oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska w Starym Bielsku
 
Powered by F3Site